Ortodoncja MŁODZIEŻY - Trident


Przejdź do treści
Ortodoncja MŁODZIEŻY
U nastolatków występują już najczęściej wszystkie zęby stałe, więc leczenie prowadzone jest głównie różnego rodzaju aparatami stałymi klasycznymi, bezligaturowymi (samoligaturującymi) lub aparatami nakładkowymi.
Dokładny plan leczenia jest opracowany po wykonaniu pełnej diagnostyki ortodontycznej, obejmującej wykonanie:
  • zdjęcia rentgenowskiego ortopantomograficznego
  • rentgenowskiego zdjęcia bocznego czaszki
  • fotografii zgryzu
  • gipsowych modeli diagnostycznych

Na ich podstawie, w gabinecie stomatologicznym Trident ustalany jest szczegółowy plan leczenia wraz z kosztorysem. Czas leczenia zależy od nasilenia wady zgryzu i trwa on średnio od 18 do 36 miesięcy. Po zakończeniu aktywnego leczenia i usunięciu aparatów, aby zapobiec nawrotowi wady, konieczne jest noszenie aparatów retencyjnych, co jest szczególnie istotne u młodych pacjentów.
W leczeniu ortodontycznych młodzieży  najczęściej aparaty zarówno klasyczne, jak i bezligaturowe (samoligaturujące), ale również aparaty nakładkowe typu Invisalign.
Aparaty ligaturowe (klasyczne) to aparaty składające się z zamków, łuków oraz ligatur najczęściej w postaci pętli z cienkiego drutu lub też kolorowych ligatur elastycznych.
Aparaty bezligaturowe (samoligaturujące) nie posiadają ligatur (gumowych opasek), a ich działanie opera się na utrzymaniu łuku w zamku poprzez aktywację niewielkich „klapek” lub „zatrzasków” które zamykają zamek. W porównaniu z klasycznymi aparatami, zamki bez ligatur są mniejsze oraz łagodne dla policzków i języka. Pomimo zmniejszenia nacisku na zęby, aparat samoligaturujący pozwala na płynne i łagodne przemieszczanie zębów zapewniając wysoką skuteczność leczenia. Często założone efekty osiągane są w krótszym czasie, przy mniejszej ilości wizyt kontrolnych.
Wróć do spisu treści