Ortodoncja DZIECI - Trident


Przejdź do treści
Ortodoncja DZIECI
Problem nieprawidłowego zgryzu często zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie. Wady zgryzu mogą być w pewnym stopniu uwarunkowane genetycznie, ale ogromne znaczenie zwiększające ich nasilenie mają nieprawidłowe funkcje rozwijającego się młodego organizmu. Do najczęstszych czynników wywołujących i pogłębiających wady zgryzu należą np.:
  • nieprawidłowe oddychanie (oddychanie przez usta)
  • nieprawidłowa funkcja języka podczas połykania (tzw. niemowlęcy typ połykania)
  • nieprawidłowa funkcja języka podczas mowy (tłoczenie języka między łuki zębowe)
  • niewłaściwe nawyki (ssanie palca, obgryzanie ołówków, paznokci) i wiele innych

Niezmiernie istotne jest jak najwcześniejsze i prawidłowe zdiagnozowanie powyższych nieprawidłowości oraz ich wyeliminowanie w ramach profilaktyki ortodontycznej.
Zazwyczaj pierwsza wizyta ortodontyczna powinna odbyć się w wieku 6-7 lat, a nawet wcześniej gdy doszło do przedwczesnej utraty zębów mlecznych, w rodzinie występują ciężkie szkieletowe wady zgryzu lub w przypadku skierowania przez lekarza dentystę lub pediatrę.
Wczesna diagnostyka i leczenie ortodontyczne pozwala na uniknięcie wad ortodontycznych w wieku dorosłym. Na wczesnym etapie leczenia wykorzystujemy aparaty służące do rozbudowy łuków zębowych, zarówno ruchome (wyjmowane), ale także aparaty na stałe montowane od strony podniebiennej (tzw.: aparaty do szybkiej ekspansji szczęki).
Aparaty ruchome, czyli wyjmowane aparaty które nosi się przez co najmniej 16 godzin na dobę, czyli na całą noc oraz na kilka godzin dziennie. Jest to częsta metoda korekty wad zgryzu u dzieci. Można je stosować najwcześniej, u młodszych dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. Najczęściej pozwalają leczyć łagodne wady zgryzu lub zredukować nasilenie ciężkich wady, tak aby ułatwić i skrócić leczenie ortodontyczne w przyszłości, jeżeli będzie ono konieczne. Jest nieskuteczne przy braku współpracy pacjenta.
Stałe aparaty do szybkiej ekspansji szczęki, u młodszych dzieci stosowanie są najczęściej w oparciu o zęby mleczne. Znacznie lepiej niż aparaty ruchome rozbudowują szczękę, w znaczącej mierze poprzez działanie szkieletowe. Są niezastąpione u dzieci ze słabą współpracą, niechętnie noszące aparaty wyjmowane. Ze względu na ich niewielkie rozmiary a także osadzenie na stałe, dzieci znakomicie się do nich adaptują.
Wróć do spisu treści