Chirurgia ORTODONTYCZNA - Trident


Przejdź do treści
Chirurgia ORTODONTYCZNA
Usunięcie zębów mądrości -„ósemek”
  
W trakcie leczenia ortodontycznego niejednokrotnie dochodzi do konieczności wykonywania u pacjentów różnych zabiegów chirurgicznych. Najczęściej są to zabiegi usunięcia zębów mądrości, czyli „ósemek”, zarówno widocznych w jamie ustnej, jak i zatrzymanych w kości. Zabiegi usunięcia zatrzymanych zębów mądrości najczęściej podyktowane są koniecznością utworzenia miejsca dla przesuwanych ortodontycznie zębów, ale także jako profilaktyka nawrotu wady po zakończonym leczeniu ortodontycznym.
Mikroimplanty ortodontyczne
Mikroimplanty ortodontyczne to niewielkie śrubki ortodontyczne zwane również mini-implantami. Mikroimplanty wprowadzane są do kości szczęki lub żuchwy w znieczuleniu miejscowym, dlatego zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Ze względu na swoje niewielkie rozmiary (około 6-8 mm), łatwo jest je usunąć po zakończonym procesie leczenia. Zadaniem mikroimplantów jest wspomaganie leczenia ortodontycznego. Stosuje się je jako oparcie, umożliwiające przesuwanie całych grup zębów. Znacząco wspomagają wykonywanie trudniejszych przesunięć ortodontycznych oraz skracają czas leczenia tradycyjnymi aparatami.
Plastyka wędzidełka języka
Zabiegi plastyki lub inaczej „podcięcia” wędzidełka wargi górnej lub języka są dość powszechnie przeprowadzanymi drobnymi zabiegami wykonywanymi najczęściej u dzieci. Są one bezbolesne, ponieważ do zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe.
Zabiegi plastyki wędzidełka języka dotyczą najczęściej małych dzieci. Jest to to włóknisty twór pokryty błoną śluzową łączący dolną powierzchnię języka z dnem jamy ustnej. Jego skrócenie znacząco upośledza prawidłowe ruchy języka. U niemowląt może to skutkować trudnościami w prawidłowym ssaniu, u starszych dzieci jest przyczyną wad wymowy oraz zgryzu.
Plastyka wędzidełka wargi górnej
Nisko przyczepione wędzidełko wargi górnej, a także jego przerost może być przyczyną powstania diastemy, czyli „przerwy” między górnymi siekaczami. Może także przyczynić się do cofania się dziąseł i odsłonięcia korzeni zębowych. Najczęściej zabieg plastyki wędzidełka wargo górnej wykonywany jest, gdy dziecko ma ok. 8 lat. Zdarza się, że w szczególnych wypadkach zabieg jest wykonywany wcześniej.
Odsłanianie zatrzymanych zębów
Zabieg odsłaniania zęba zatrzymanego jest konieczny, w przypadku gdy plan leczenia ortodontycznego zakłada sprowadzenie zatrzymanego zęba do łuku zębowego. Zabieg ten jest bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu, odsłania się tkanki miękkie znajdujące się wokół korony zatrzymanego zęba, a następnie po jego uwidocznieniu nakleja się specjalny zaczep. Dzięki siłom ortodontycznym ząb taki ma szansę w trakcie leczenia znaleźć się w prawidłowej pozycji łuku zębowego.
Zabiegi te najczęściej wykonuje się w przypadków górnych kłów, ale również inne zęby mogą ulec zatrzymaniu w kości. Główną przyczyną zatrzymywania się zębów są różnego rodzaju zaburzenia wyrzynania, nieprawidłowe położenie zawiązka zęba, ale także może być efektem niewystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym.
Wróć do spisu treści